sobota, 7 lipca 2012

Tajemnice Nikola Tesli

Geniusz, odkrywca, wizjoner i ekscentryk. Twórca 300 patentów, które całkowicie przemodelowały ludzką cywilizację. Jednocześnie niemal zapomniany, wyśmiewany za życia, oszukiwany i okradany z pomysłów, których sam nie potrafił przekuć w finansowy sukces. Nikola Tesla mógł być bilionerem, lecz zmarł w biedzie i samotności, pozostawiając nam spadek odkryć, które napędzają świat do dziś. Pozostawił też po sobie tajemnice, które po dziś dzień skrywają niektóre z projektów, nad którymi pracował.
Tesla jest przedstawicielem tego bardzo rzadkiego typu ludzi, o których zwykliśmy mówić "o pokolenia wyprzedzający swoją epokę", ludzi którzy mieli zdolność do sięgania wgłąb prawdziwej natury rzeczywistości i wyciągania stamtąd odpowiedzi na pytania, których im współcześni nie zdążyli nawet zadać. Ten artykuł poświęcony jest właśnie jednemu z nich.


Wojna Napięć Tesli i Edisona

Gdy młody Tesla przybył do USA w 1884 roku, nie miał przy sobie niemal nic, po za listem z rekomendacją, wystawionym przez byłego pracodawcę i skierowanym do Thomasa Edisona, którego Tesla wówczas podziwiał i o spotkaniu z którym marzył od dawna. Edison przyjął go i po krótkim czasie, widząc jego potencjał, powierzył mu zadanie - zwiększyć wydajność generatorów i silników prądu stałego w zakładzie. Tesla miał za to otrzymać 50 tysięcy dolarów. Pracę wykonał w kilka miesięcy, lecz zapłaty nie otrzymał. Edison miał mu powiedzieć "Tesla, nie zrozumiałeś naszego amerykańskiego poczucia humoru". Tesla natychmiast zrezygnował z pracy, najbliższe miesiące spędzając na kopaniu rowów w Nowym Yorku.

Już podczas pracy u Edisona Tesla był przekonany o niepraktyczności rozwiązań prądu stałego, jakie forsował Edison. Silniki były niewydajne a przesył energii bardzo problematyczny. Czym różni się prąd stały od przemiennego?

Prąd stały - DC - taki jak w bateriach i akumulatorach


Prąd przemienny - AC - taki jak w gniazdkach ściennych


W obwodzie z prądem stałym, elektrony płyną w jednym kierunku, pokonują całą drogę od źródła, do odbiornika i z powrotem do źródła. W obwodzie prądu zmiennego, elektrony poruszają się "tam i z powrotem" z prędkością np. 50 zmian kierunku na sekundę (50 Hz w polskiej sieci).

Słonica Topsy, zabita na publicznej
egzekucji przez użycie prądu
przemiennego jako ukazanie jego
szkodliwości.
Imperium Edisona stanowiło wiele położonych blisko siebie elektrowni i otoczenie oplecione siecią grubych kabli, siecią tak gęstą, że miejscami przesłaniającą nawet niebo nad ulicami Nowego Yorku. Ale prąd stały miał jedną poważną zaletę - istniały i funkcjonowały silniki elektryczne nim zasilane. Nie istniał natomiast i nikt nie wiedział jak go zbudować, silnik na prąd przemienny. Aż do czasu, gdy wynalazł go Tesla. Potężne lobby Edisona, jego autorytet, kampania medialna, publiczne egzekucje zwierząt przy użyciu prądu zmiennego, autorytet Edisona... wszystko to nie zatrzymało nadchodzącej fali zmian. Korzyści były zbyt duże. Nie było potrzeba wielu elektrowni, kable grubości nadgarstka można było zastąpić cienkimi jak sznurek a zbudowanie pierwszego silnika AC dopełniło dzieła. Serbski emigrant pokonał słynnego na cały świat Thomasa Edisona w jego własnej grze.Po plecach Tesli

Choć Tesla był genialnym inżynierem, nie był genialnym menadżerem. Nie przykładał żadnej wagi do pieniędzy i wszystkie poświęcał na badania. Kontrakt na budowę generatorów i rozsyłu prądu przemiennego opiewał początkowo na konkretną kwotę za każdą wygenerowaną jednostkę prądu przemiennego. Łatwo sobie wyobrazić co by to oznaczało dziś. Tesla byłby najbogatszym człowiekiem na Ziemi. Zamiast tego, sam zwolnił się z kontraktu, chcąc ulżyć finansowo firmie George'a Westinghouse'a, która nadal miała za konkurenta Edisona.

Marconi - zdobywca
Nobla za radio
Był pionierem bezprzewodowego przesyłu energii, skonstruował pierwszy zdalnie sterowany pojazd, lecz Nobla za radio otrzymał Guglielmo Marconi, wykorzystując 17 patentów Tesli... W 1887 Tesla pracował nad promieniowaniem, które lata później nazwano promieniowaniem x. Wykonał pierwsze zdjęcie kości swojej dłoni i wysłał je do Wilhelma Roentgena... Teoretyczny wkład w poznanie właściwości fal niezbędnych do określenia położenia i prędkości ruchomych obiektów, zostały 5 lat później wykorzystane przez Taylora i Younga - twórców radaru. Zbudował zamknięte szklane kolby z gazem, który emitował światło gdy przechodziła przez nie energia, co odkryli później twórcy świetlówek. Opisał podstawy uzyskiwania niskich oporów w niskich temperaturach 11 lat przed Noblem dla Onnesa za nadprzewodnictwo.

Opracował też rotujące pola magnetyczne, indukcyjny silnik prądu przemiennego, alternatory wysokich częstotliwości, bezprzewodowy przesył energii, cewkę bifilarną, telegeodynamikę, generator wyładowań koronowych, pompę Tesli, bezłopatkową turbinę Tesli, cewkę Tesli, zapłonową cewkę Tesli, kompresor Tesli, samolot pionowego startu i wiele wiele innych.

Nikola Tesla nigdy nie otrzymał Nagrody Nobla.Wizje

Tesla był nie tylko genialnym inżynierem o wybitnej intuicji. Był także wizjonerem, często nie rozumianym w jego czasach. Jego wizje były tak dalece przyszłościowe, że na pewnym etapie stał się wręcz archetypem szalonego naukowca, co w połączeniu z jego licznymi dziwactwami narobiło mu sporo złej sławy i przyćmiło prawdziwe dokonania. 100 lat temu Tesla pisał słowa przyprawiające dzisiaj o dreszcze na myśl o nadnaturalnej intuicji tego człowieka :


Nikola Tesla
Wojny będą trwały, dopóki nie zniknie fizyczna przyczyna ich nawrotów, którą jest w ostatecznym rozrachunku rozległość planety, na której żyjemy. Jedynie usunięcie dystansu w każdej dziedzinie - transmisji wiedzy, transportu ludzi i zasobów oraz transportu energii, pewnego dnia zapewni trwałość przyjaznych stosunków. To czego najbardziej teraz potrzebujemy, to bliższy kontakt pomiędzy ludźmi i społecznościami z całej Ziemi oraz zniesienie tego fanatycznego oddania ideałom narodowego egoizmu i dumy, co zawsze podatne jest pogrążyć świat w prymitywnym barbarzyństwie.


W jego czasach, gdy świat stawiał pierwsze szyby naftowe i grzebał się w węglu w pierwszych zelektryfikowanych kopalniach zasilanych jego silnikami, Tesla myślał o energii odnawialnej... Energii ze Słońca, z wnętrza Ziemi, energii pochodzącej z wykorzystania różnicy temperatur warstw oceanu oraz wykorzystaniu energii kosmicznej uderzającej o atmosferę. Wykonywał prace i eksperymenty na wszystkich tych polach i był wręcz opętany przez ideę darmowej energii dostępnej dla każdego człowieka, w każdym miejscu na Ziemi. Darmowej w sensie odnawialnej lub  pochodzącej z przestrzeni kosmicznej.

Tesla zostawił też po sobie masę zagadek, hipotez, tajemnic i niewyjaśnionych eksperymentów.


Eksperymenty w Colorado Springs

Po przygodach z Edisonem, Tesla przenosi się do Colorado Springs i zakłada laboratorium. Tesla studiuje naturalne wyładowania i przeprowadza szereg eksperymentów. W swym dzienniku opisuje wytwarzanie ładunków przekraczających mocą wyładowania naturalne, 40 metrowe łuki energii, wystrzeliwujące ze szczytu budynku, o napięciu milionów volt. Przesyła energię przez atmosferę oraz samą glebę umieszczając w żarówki w gołej ziemi bez kabli i rozświetlając je na odległość wykorzystując ziemię jako przekaźnik energii. Czas spędzony w Colorado Springs, najprawdopodobniej zrodził w umyśle Tesli znacznie bardziej ambitne plany, które zamierzał wprowadzić w życie w Nowym Yorku.


Wieża Wardenclyffe

Wieża Wardenclyffe (Long Island, Nowy York), to prawdopodobnie najbardziej znany przykład wizji Tesli, której prawdziwe przeznaczenie pozostaje nie do końca jasne. Oficjalnie wieża miała pełnić funkcję nadajnika fal radiowych, do bezprzewodowego przesyłu sygnałów, głosu i zdjęć. Główny inwestor Tesli - J.P. Morgan (zgadza się, TEN J.P. Morgan), wyłożył wraz z innymi 150 tysięcy dolarów na jej budowę (dzisiejsze 3 miliony), gdy Tesla przekonał go o możliwościach przesyłu dowolnej informacji na odległość, bez użycia kabli. Tesla wiedział, że dźwięk i obraz to po prostu informacja, którą można zamienić na sygnał i nadać. Eksperymenty te wykonywał już w laboratorium, lecz wieża miała umożliwiać transfer między-kontynentalny.

Do czego naprawdę służyła Wieża Wardenclyffe ?

Tesla jednakże nie powiedział całej prawdy Morganowi. Transfer danych uważał już za oczywistość, natomiast sam chciał iść dalej. Z tej przyczyny wciągnął Morgana w sponsoring, obiecując pierwszą stację łączności z Europą. Miał zamiar upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu, dając Morganowi coś co będzie mógł sprzedać, ukradkiem jednak przemycając własne koncepcje.

Czym naprawdę miała być Wieża Wardenclyffe? Dzisiaj, po 70 latach od śmierci Tesli, nadal nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Przyjrzyjmy się jednak faktom. Według źródeł, w trakcie budowy wieży, do J.P. Morgana zaczęły docierać wieści o rosnących dziwactwach Tesli, co stawiało Morgana w złym świetle. W międzyczasie w Europie doszło do pierwszego przesyłu radiowego na długi dystans, którego dokonał Marconi, tworząc własną firmę, bazującą na pracach Tesli. W tej sytuacji Morgan zaczął wątpić w Teslę, którego prace przedłużały się z powodu wdrażania ukrytych przez Teslę założeń. Morgan przycisnął Teslę do muru, grożąc wycofaniem funduszy. Tesla nie miał wyboru, postanowił zdradzić Morganowi prawdziwe przeznaczenie wieży.

Tesla przedstawił wieżę, jako narzędzie rozsyłu energii elektrycznej, bezprzewodowo na całą kulę ziemską. Nie tylko fal radiowych, ale energii elektrycznej. Pomysł Tesli, wedle kilku źródeł, które udało mi się zlokalizować, polegał najwyraźniej na tym, aby wykorzystać jako urządzenie elektryczne CAŁĄ PLANETĘ, przewodząc elektryczność poprzez wnętrze Ziemi oraz atmosferę, wykorzystując naturalne częstotliwości rezonansowe ziemi zwane prądami tellurycznymi oraz elektryczne właściwości jonosfery, budując sieć wież, które umożliwiłyby odbiór energii elektrycznej w dowolnym miejscu na Ziemi za pomocą prostej anteny wbijanej w ziemię.Zanim jednak doszło do konfrontacji z Morganem , Tesla już rozpoczął swoje eksperymenty, na niedokończonej jeszcze wieży. Według kilku relacji z New York Times, świadkowie co noc widywali potężne wyładowania elektryczne wystrzeliwujące z wieży i rozświetlające noc, Tesla wykonywał również "strzelanie elektrycznością w głęboki na 50 metrów dół w ziemi", następnie gazeta spekuluje nad powodami takiego działania. Oto oryginalny artykuł opublikowany 109 lat temu :


Brawa dla pierwszej osoby która przetłumaczy ten tekst dla innych i umieści w komentarzach :)


Jak łatwo się domyślić, J.P. Morgan nie poparł idei globalnego, łatwo dostępnego źródła energii, bo zwyczajnie nie widział w tym zysków a wręcz zagrożenie swoich interesów (nie można by było monitorować zużycia prądu). Wycofanie wsparcia było początkiem końca wieży, którą ostatecznie armia amerykańska wysadziła w powietrze w roku 1917 obawiając się, że jest wykorzystywana przez niemieckich szpiegów, lub jako punkt namiarowy dla ubotów.

Są także głosy, mówiące że Tesla sam zamierzał zamknąć projekt, gdyż zrozumiał, że jego technologia może nie tylko dostarczać energię, ale odpowiednio kierowana mogłaby także sterować pogodą, opadami i wyładowaniami elektrycznymi o niszczycielskiej sile, w dowolnym punkcie na ziemi i wywoływać katastrofalne trzęsienia ziemi poprzez kumulatywne wzmacnianie jej rezonansu, co przekonało go iż świat nie jest na nią gotowy. Natknąłem się nawet na źródło, łączące eksperymenty w wieży z katastrofą tunguską z 1908 roku na Syberii. Wokół Tesli ciągnie się fascynująca otoczka mitu i niejasnych źródeł, ale akurat ten wydaje się bardzo mało prawdopodobny. Sprawę utrudnia fakt, iż wiele źródeł tworzonych jest przez obsesyjnych łowców wolnej energii, perpetum mobile i wszelakich spisków, którzy za Teslę wzięli sobie najwyraźniej swego patrona, choć ten wolną energię rozumiał jako odnawialną. Są nawet tacy, którzy uważają Teslę za wysłannika z przyszłości ;)Broń energetyczna

W latach 30-stych, Tesla ogłosił opracowanie planów "super broni która zakończy wszystkie wojny". Idea, którą nazwał "teleforce", miała być generatorem strumienia naładowanych cząstek wolframu. Tesla pisał :

"Działo wyśle skoncentrowany strumień cząstek przez samo powietrze, osiągając tak wielką energię, że zmiecie flotę 10 tysięcy wrogich samolotów z dystansu 200 mil od granicy broniącego się państwa, niszcząc armię w sposób natychmiastowy."

Tesla bezskutecznie usiłował sprzedać swój pomysł rządowi USA i niektórych krajów europejskich, za kwotę 30 milionów dolarów, doświadczając wówczas aktu włamania podczas którego miało dojść do kradzieży technologii. Tesla utrzymywał jednak, że wszystkie plany ma w głowie. Po śmierci Tesli w 1943, FBI zarekwirowała dokumentację i aparaturę laboratoryjną Tesli a Edgar Hoover określił je jako ściśle tajne z powodu natury prac Tesli. Dokumentacja została zwrócona po latach. Czy cała, nie wiadomo. Ogromny zbiór pozostałości po dokonaniach Tesli - dokumenty, plany, zdjęcia, listy i maszyny, znajduje się obecnie w muzeum w Belgradzie.Pytania

Jeśli po zapoznaniu się z historią Tesli, coś rzuca się w oczy, to jest to z całą pewnością zagadkowa dysproporcja pomiędzy jego dokonaniami a tym jak został zapamiętany przez historię. Dysproporcja pomiędzy jego nieludzką, demoniczną intuicją w badaniach nad elektrycznością, a jego późniejszym odbiorem przez środowisko naukowe, system edukacji i opinię publiczną. Jak ktoś tak wielki, mógł zostać tak zapomniany? A może to sam Tesla celowo wybrał tą ścieżkę, sądząc że jego wiedza może być w tych wojennych czasach zbyt groźna lub wiedząc że nagrody nie znajdzie w teraźniejszości, lecz dopiero w przyszłości ?

"Niech przyszłość wypowie prawdę i oceni pracę i dokonania każdego z nas. Teraźniejszość należy do nich, ale przyszłość, dla której ja naprawdę pracowałem, należy do mnie"

- Nikola Tesla
Zagadka Bystrzaka !

Częstotliwość rezonansowa, to takie dodanie drgań do jakiegoś układu czy obiektu, że występuje w nim rezonans, czyli gwałtowny wzrost maksymalnych wychyleń drgań (amplitudy). Przykładowo, jeśli będziemy uderzać piłkę z góry na dół coraz szybciej, to w pewnym momencie szybkość uderzania zrówna się z odbijaniem od ziemi i powrotem do naszej dłoni - piłka zacznie kozłować wpadając w rezonans. Spójrzmy na poniższy film, widać na nim jak most uderzany jest podmuchami wiatru, wiatr osiągnął taki kierunek i siłę, że idealnie zrównał się z częstotliwością naturalnych drgań mostu, gdy most wracał do wychylenia w jedną stronę, był w tym samym momencie uderzany wiatrem, co wzmacniało każde kolejne wychylenie. Wiatr osiągnął idealnie zgraną częstotliwość rezonansową z mostem.
Jeśli pokryjemy częstotliwość drgań z naturalną częstotliwością drgań szklanki...
Aby zatem wprowadzić jakiś obiekt w rezonans, należy tylko znać jego naturalną częstotliwość drgań i dodać do niej taką samą. Eksperymenty takie również przeprowadzał Tesla. John O'Neil, laureat nagrody Pulitzera, tak opisał ten etap działalności Tesli :

Nikola Tesla eksperymentował z mechanicznymi oscylatorami. Miał w pewnym momencie wprowadzić w drgania cały budek, powodując panikę i przyjazd policji. Tesla zniszczył maszynę młotem w momencie gdy policja wchodziła do jego laboratorium.

I jeszcze jeden film - pogromcy mitów biorą się za oscylator Tesli. Pod koniec filmu, za pomocą 3-kilogramowego urządzenia wprawiają w drgania ogromny stalowy most.
Ok, ale to jest chyba sekcja zagadek, zatem zagadka brzmi - czy istnieje coś takiego jak naturalna częstotliwość drgań całej Ziemi ?Bonus !

Tesla najprawdopodobniej cierpiał na poważne skutki zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Miał obsesję na punkcie mycia rąk, brzydził się damskiej biżuterii i niektórych ubrań, czynności wykonywał w seriach liczb podzielnych przez 3, zamawiał po 18 ręczników, mieszkał na piętrze i w pokoju, których numery były podzielne przez 3, obchodził budynek 3-krotnie zanim do niego wszedł itp. Opiekował się gołębiami z Central Parku i okazjonalnie znosił je do swojego pokoju hotelowego. Tesla nigdy się nie ożenił i twierdził, że żyje w celibacie, co pomaga mu w pracy. Pomimo tego wszystkiego był także swego rodzaju showmanem, lubującym się w spektakularnych przedstawieniach swoich odkryć. Dodając do tego doniesienia o kontaktach z ezoteryką, niefortunne ogłoszenie odkrycia obcego sygnału z kosmosu oraz jego samotniczy i owiany tajemnicą styl pracy, uczyniły z Tesli archetyp "szalonego naukowca". Być może również to przyczyniło się do jego naukowej izolacji, gdyż świat nauki po prostu bał się takiego stereotypu. A może świat nauki również był świadomy potencjału prac Tesli i celowo usunął go w cień? Znowu spiski...

Enyłejs, oto aktualna lokalizacja miejsca w którym niegdyś stała Wieża Wanderclyffe, Nowy York, Long Island, krzyżówka 25A z Tesla Street. Na miejscu pozostała ośmiokątna podstawa wieży oraz niszczejący budynek laboratorium.


Co tworzyłeś, Panie Tesla?
Przykładowe źródła :
http://www.tesla-museum.org/meni_en/nt.php?link=zbirke/z&opc=sub4
http://amasci.com/tesla/tmistk.html
O'Neill, "Prodigal Genius" pp162-164

Oraz obszerne zestawienie źródeł podane w stopce artykułu angielskiej wikipedii
http://en.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla
82 komentarze:

 1. Już widzę, jak amerykańskie korporacje węglowo-energetyczne cieszą się z "darmowej" energii :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie ma nic za darmo moi drodzy

   Usuń
  2. A patent registered by Nikola Tesla and recently discovered shows that the great engineer was long before the era in which he lived.

   http://invenitmundo.blogspot.com/p/science.html

   Usuń
 2. Bardzo proszę. :)

  Dziwne zjawiska w stacji Tesli


  Mieszkańcy Wardencliffee, Long Island, próbują odgadnąć co tak właściwie elektryk stara się zrobić.

  Cokolwiek Nicola Tesla robi w Wardencliffe, odniósł sukces w utrzymaniu wszystkiego w tajemnicy. Niektórzy twierdzą że stara się nawiązać kontakt z Marsem; inni sądzą, że wynalazł nowy system komunikacji elektrycznej przez powietrze nie używając kabli; jeszcze inni uważają, że próbuje komunikować się z domniemaną drugą stacją w Chinach lub na Syberii używając do tego Ziemi samej w sobie.

  Dziwne zjawiska w pobliżu stacji Tesli w Wardencliffe są przyczyną ekscytacji mieszkańców w trakcie obserwacji eksperymentów. Nikt nie ma prawa zbliżyć się do tych wprowadzających w konsternację dzieł Tesli, a sami pracownicy nie pozostawiają żadnego komentarza. Sam naukowiec jest rzadko widywany, a kiedy zdecyduje się zabrać głos, oświadcza, że przeprowadza eksperymenty nad komunikacją bezprzewodową.

  „Pewnego dnia,” - jak mówi, „ale nie dziś, wydam oświadczenie na temat czegoś, o czym nawet ja sam nie śniłem.”

  Przez wiele lat Tesla był na krawędzi ogłoszenia czegoś, co miało sparaliżować cały świat. W laboratorium przy ulicy Houston posiada zagadkową maszynę, która wystrzela lśniące błyskawice w atmosferę. Wielu naukowców i finansistów przygląda się temu z zaciekawieniem.

  Podobne błyskawice, dłuższe i bardziej intensywne, rozpoczynają swój bieg ze szczytu wieży Tesli w Wardencliffe. Mieszkańcy spoglądają na nie siedząc przed własnymi domami, a w przerwach pomiędzy ukąszeniami komarów spekulują na temat znaczenia dziwnych świateł, które pojawiają się, aby następnie rozpłynąć się w powietrzu.

  Pod wysoką wieżą kryje się dół głęboki na 150 stóp. (ok. 45 metrów, jeśli mówimy o stopie angielskiej ;)) Sam Tesla przyznaje, że wystrzela w głąb dziury prąd elektryczny i nie ma wątpliwości, że wytwarza błyskawice zdolne osiągnąć samo jej dno.

  Wyglądający na bystrego tajemniczy człowiek, który myszkuje w pobliżu Wardencliffe, dowiedział się, że Tesla próbuje wydobyć prąd z planety nie używając żadnych sztucznych przewodników. Pewien człowiek w Chicago sądzi, że jeśli wystrzeli magnes na odpowiednią wysokość, będzie w stanie zebrać elektryczność, która może być sprowadzona na Ziemię za pomocą przewodów. Dlaczego Tesla nie wykopie więc na tyle głębokiego dołu, aby sprowadzić energię elektryczną na powierzchnię? W końcu łatwiej jest upuścić magnes niż wystrzelić go w powietrze, w dodatku utrzymując go w tej pozycji!

  W czasie wyczekiwania odpowiedzi na temat tego, co Tesla ma zamiar ogłosić mieszkańcom Wardencliffe, okoliczni ludzie przeżywają wyjątkowy dla nich czas.

  OdpowiedzUsuń
 3. http://www.youtube.com/watch?v=LxInTGoYxUk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Won ze spamem!

   Usuń
  2. Nie ma to jak nazywać spamem link powiązany z tematem ;)

   Usuń
  3. niesamowicie ciekawe ! najlepszy artykuł jaki przeczytałem :))

   Usuń
  4. To malo czytasz Brachu ;)

   Usuń
 4. Zabrakło mi informacji w tym artykule skąd tak naprawdę czerpał wszystkie swoje pomysły. Jak sam twierdził miewał niemal każdej nocy OOBE gdzie odwiedzał zupełnie inne światy i istoty, czerpiąc od nich informacje i wiedzę do swoich nowych wynalazków. Z racjonalnego punktu widzenia wydaję się to wszystko dziwne, ale patrząc na jego dokonania człowiek sam się zaczyna zastanawiać czy tak jednak nie było. Z Teslą związana jest również poniekąd katastrofa tunguska która miała być efektem użycia nowo opracowanej broni. Tesla kilka dni przed "eksplozją meteorytu" poinformował prasę że jest w posiadaniu broni która mogła by zmieść miasto średniej wielkości z powierzchni ziemi. Oczywiście są to czyste spekulacje nie poparte tak naprawdę żadnymi faktami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To był facet o inteligencji prawdopodobnie szybującej wokół 180, pamięci fotograficznej, nieskalanej dziecięcej pasji odkrywcy i miłości do nauki i odkrywania tajemnic rzeczywistości... To w zupełności wystarczy, niezależnie od tego jakimi wizjami to sobie tłumaczył. Głupiec wizytujący te same "światy" nie wyniósłby z nich nawet koła od wozu...

   Usuń
  2. A ja się zastanawiam czy maszynę do rezonansu nie dałoby się użyć do powstrzymywanie trzęsień ziemi : )

   Usuń
  3. A tak samo nikt nie potrafi wyjaśnić co było przyczyną katastrofy tunguskiej(nie meteoryt!!!,ani jakaś kosmiczna kula lodowa!!! do dzisiaj badacze nie potrafią określić !!!) To czy można zaprzeczyć ze Tesla miał zdolności telepatyczne!!!! Z małej zabawki stateczku o napędzie elektrycznym STEROWANEJ ZDALNIE skonstruowanej przez Teslę w 1898r !!!!!!!!!! która działała... Mało tego Tesla upublicznił jej działanie.... Mogliśmy skorzystać tak na prawdę 100 lat później w XXI wieku...Polecam gorąco film na You Tube " Tesla przeciw iluminatom"

   Usuń
  4. Jeśli pomysły Tesla czerpał ze snów, to w takim razie miał na ich wymyślenie strasznie mało czasu:) Gość spał 2 godziny dziennie

   Usuń
  5. Jak dla mnie to dało by się powstrzymywac ale.to jest zbyt skomplikowane. Ziemia jest niejednorodna i trzeba by zmieniać częstotliwości dla różnych materiałów. Łatwiej było by budować miasta na płycie i podłączyć do niej generator częstotliwości służący do wygaszania drgań. W budynkach też trzeba by instalować taki generator a pomiędzy coś co tłumi drgania samo w sobie. Wtedy miało by to sens.
   Jednak nic z tego nie bedzie zrobione bo koncerny stracą za dużo. Pieniądz rządzi światem.

   Usuń
 5. Rozpowszechniania informacji o największym wynalazcy nigdy za wiele.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak na marginesie, postać Nikola Tesli została 'wypożyczona' do filmu Nolana pt. "Prestiż". Jeśli ktoś nie oglądał, gorąco polecam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. film genialny ja również polecam

   Usuń
  2. Obejrzalam....film swietny.rzeczywiscie zagadki Tesli sprytnie w nim ujete, no i David Bowie w roli Tesli...ekscentryk zagral ekscentryka!

   Usuń
 7. Tesla raczej nie jest zapomniany. Wiem, że to on jest odpowiedzialny za radio a nie Marconi.
  Co do reszty, raczej wyprzedzał czas w którym przyszło mu żyć. Czy to było realizowane ?

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo dobry, ciekawy artykuł - dziękuję za umilenie niedzielnego poranka!

  OdpowiedzUsuń
 9. http://www.forbes.com/sites/alexknapp/2012/05/18/nikola-tesla-wasnt-god-and-thomas-edison-wasnt-the-devil/ polecam poczytać, inne spojrzenie na konflikt edisona i tesli

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Retoryka typu: tego trochę obniżymy, tego trochę podwyższymy i jest ok. Ponadto zawiera błędy merytoryczne, autor twierdzi np. że Tesla nigdy tak naprawdę nie przesłał energii bezprzewodowo, co jest nieprawdą. Po trzecie autor bagatelizuje dokonania Tesli twierdząc, że wszyscy naukowcy bazują pracy innych i Tesla też to robił. Owszem, ale Tesla nie szedł do przodu. On wykonywał ogromne skoki do przodu, bazujące na własnych wcześniejszych skokach do przodu. Gdyby wszyscy naukowcy byli tak płodni, dzisiaj mielibyśmy technologiczną utopię.

   Usuń
 10. jeżeli mógłbym prosić o jakiś artykuł, to trochę o tej 'boskiej cząsteczce' którą niedawno odkryto :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam miałem to proponować. :)

   Usuń
  2. Będzie będzie, ale terminu nie podam.

   Usuń
 11. Jednak nie taki zapomniany przez wszystkich...
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Tesla_%28jednostka%29

  OdpowiedzUsuń
 12. Chyba wszyscy się zgodzicie, że można Teslę śmiało postawić w szeregu z takim geniuszem ja Leonardo Da Vinci. Nikola Tesla to człowiek, który chciał odmienić nasze życie przeprowadzając niesamowite eksperymenty, tworząc wspaniałe wynalazki. Niestety ludzie nie zawsze potrafią wykorzystywać jego wiedzę do dobrych celów. Przykładem tego może być HAARP, przez niektórych uznawana za broń ostateczną. Gorąco polecam do obejrzenia ten materiał: http://www.youtube.com/watch?v=yGZ7Z2LQ7Xc

  OdpowiedzUsuń
 13. Już sześć dni bez nowego artykułu na NBN... Zaraz wybuchnę! Chcę kolejne!!!

  OdpowiedzUsuń
 14. tesla mial we wszystkim racje.rzad ryje nam glowy i wszystko przeistacza

  OdpowiedzUsuń
 15. Smutne jest to, że ponadczasowi ludzie są chowani i poniżani w swoich czasach, a dopiero w późniejszych doceniani. Nasza technologia stała by teraz na o wiele wyższym poziomie gdyby nie ludzie dbający o swoje interesy. Artykuł świetny

  OdpowiedzUsuń
 16. Jeny... Całe życie w błędzie. Dziękujmy szkołom ... Nigdy nie wiedziałabym co wymyślił Tesla.
  Super artykuł.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 17. Ciekawie napisany blog, szkoda, że z błędami ortograficznymi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No baran. I co, ze bledy. Wazne, ze ciekawe

   Usuń
 18. Jestem od paru dobrych lat wielką fanką Tesli, niestety nie ma jednego fajnego źródła w języku polskim, gdzie zebrane byłyby wszelkie informacje na jego temat, ostatnio w przypływie niewielkiej ilości wolnego czasu stworzyłam bloga na jego temat. Nie koniecznie może akurat się do tego nadaję, ale mam nadzieję, że będzie coraz lepiej. Zależy mi na tym, żeby jacyś inni jego fani zapoznali się z nim i podzielili jakimiś innymi informacjami, których akurat ja nie znalazłam. Zapraszam zainteresowanych :] http://teslamistrzblyskawic.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 19. ciekawy artykuł,ciekawy człowiek

  OdpowiedzUsuń
 20. Pierwsza w Polsce szkoła imienia Nikoli Tesli www.zstio3.pl w Chorzowie. Doceniliśmy Jego geniusz i obraliśmy za patrona.

  OdpowiedzUsuń
 21. Tesla od dawna, mnie fascynował, mogłabym nazwać się wręcz jego fanką. :P Podziwiam jego dokonania i jednocześnie zastanawiam się o ilu jego wynalazkach świat nigdy się nie dowie?

  OdpowiedzUsuń
 22. wyobrazmy sobie co by mogl tesla wymyslic gdyby zyl w tych czasach

  OdpowiedzUsuń
 23. Proponuję przyznać Nikoli Tesli pośmiertną nagrodę Nobla.

  OdpowiedzUsuń
 24. brakuje mi wzmianki o testowym samochodzie z wmontowanym silnikiem elektrycznym zamiast spalinowego, który to Tesla napędzał energią z pudełka z wystającymi kablami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest t o opisane w Nieznanym Świecie

   Usuń
 25. Wielbi się Einsteina za teorię uważam że Tesla był większym naukowcem wymyślił i zrobił.

  OdpowiedzUsuń
 26. Uwielbiam takie artykuły. I czekam z niecierpliwością aż ktoś dobierze sie wreszcie do du.. tym nedznym korporacjom!

  OdpowiedzUsuń
 27. a jednak warto czasami pogrzebać w necie. Strona fajna, informacje również, ale nie znalazłam tego, czego szukam, mianowicie wykorzystanie odkryć Tesli w sferze zdrowia, podobno pewna metoda bioenergoterapii ma coś wspólnego z odkryciami Tesli ...

  OdpowiedzUsuń
 28. Do tej pory "uczą" że błękitne niebo jest efektem rozproszenia światła słonecznego w atmosferze, tylko czemu długość fali zmienia się wraz z porami dnia? 50Hz to fala ok. 6000 km, połowa średnicy ziemi, pływy mają miejsce 2 razy na dobę, stąd rezonans Gei, około dekady temu w sieci było naprawdę wiele informacji o Tesli, łącznie z pełnymi danymi patentowymi. Pozdrawiam wszystkich młodych odkrywców.

  OdpowiedzUsuń
 29. http://www.youtube.com/watch?v=LxInTGoYxUk

  OdpowiedzUsuń
 30. Thomas Edison byl wynalazca i niewatpliwie stale postepujacym w ulepszaniu tego czego juz dokonal. Nicola Tesla byl geniuszem. Bez niego nie byli bysmy w tej epoce zewszad otaczajacej nas elektronice w ktorej sie dzis znajdujemy albo dopiero raczkowalibysmy.

  OdpowiedzUsuń
 31. Slonica Topsy nie byla poswiecona aby udowodnic szkodliwosc pradu elektrycznego jak artykul blednie to ukazuje. Wykonano na nia wyrok. Tak po prostu. Prawdopodobnie w 1903 roku w lunaparku Coney Island w czasie pokazow cyrkowych zabila kilka ludzi. Postanowiono ja usmiercic jako zwierze wyjatkowo niebezpieczne dla ludzi. Thomas Edison opracowal metode tej platform elektrycznej na ktora slonice wprowadzono. Egzekucja trwala kilkanascie sekund i slonica przewrocila sie niezywa.

  OdpowiedzUsuń
 32. Tesla byl by bardziej doceniony gdyby zdecydowal sie zamieszkac gdzies w zachodniej Europie. Stany nie zawsze sa ta przyjazna ziemia dla przybyszow z pomyslami innymi niz Amerykanie chca widziec. Podobna historia dotyczy braci Wright ktorzy niejako byli pierwszymi ktorzy wzniesli sie w powietrze pojazdem napedzanym silnikiem. Nieprawda, bo dwa lata wczesniej , w 1901 roku na polach dzisiejszego miasteczka Fairfield w stanie Connecticut niejaki Gustav Whitehead wzniosl sie pierwszy. Tyle ze na jego locie ktory trwal 12 sekund nie bylo reporterow z New York Timesa tylko miejscowi ludzie z ciekawoscia przygladajacy sie co ten Gustaw probuje zrobic. Gustav Whitehead byl emigrantem z Niemiec i oryginalnie nazywal sie Gustave Weißkopf. W Niemczech byl asystentem slynnego niemieckiego lotniarza i konstruktora Otto Lilienthala. Jednak Lilienthal zginal w 1896 roku podczas jednego z probnych lotow. Gustav zdecydowal sie wowczas wyemigrowac do USA. Wtedy bylo latwiej i to jeszcze dla rodzimych Niemcow. Zmarl w wieku 50 lat w 1927 roku prawie w zpomnieniu. Jednak niektorzy swiadkowie jako dzieci pozniej w wieku dojrzalym juz jako wyksztalceni ludzie dali swiadectwo ze takie loty Gustava sie odbyly. Dzisiaj nie mozna z cala pewnoscia powiedziec ze bracia Wright byli pierwszymi a raczej ze byli jednymi z pierwszych. Pierszenstwo nalezy do Gustava Whiteheada (Weißkopfa)

  OdpowiedzUsuń
 33. Bardzo ciekawe informacje, które ciężko znaleźć w sieci. Dziękuje za zebranie ich w jednym miejscu. Tesla naprawdę był geniuszem, a bez jego wynalazków i doświadczeń ciężko byłoby dalej rozwijać wiele różnych gałęzi przemysłu.

  OdpowiedzUsuń
 34. tak zwykle bywa ze ekscentrycy bywali zapomniani wręcz traktowano ich bardzo ostracystycznie bo zazwyczaj nie rozumiano to doprawdy cud ze usłyszelismy o Beethovenie Leonardzie da Vinci czy Van Goghu czy Salwadorze Dali bo ich zycie było dalece odmienne od ogólnie przyjetych..a inni których sukcesy przypisano innym?Rosalind Franklin odkrywczyni sekswncji aminokwasów w DNA zmarła niedoceniona na raka zanim swiat nagrodził jej wkład w odkrycie podstaw genetyki (swoje badania przedstawiła Watsonowi u którego terminowała jako naukowiec a ten na prywatnym spotkaniu w obecnosci Cricka i jeszce dwóch naukowców przedstawił dokonania młodej chemiczki jako swoje za co 4 lata po smierci Rosalin dostał Nobla razem z Crickiem)

  OdpowiedzUsuń
 35. jest to piękny temat dokonania tesli zostały zaprzepaszczone powoli
  dojdziemy do wszystkiego,mogło być sto parę lat wcześniej
  szkodaaaaaaaaa

  OdpowiedzUsuń
 36. Niesamowita historia,człowiek słabo doceniony przez naukę,historię. Ciekawe jakie patenty leżą w sejfach? Niestety pozyskiwanie energii z powietrza to coś co opłaca się tylko odbiorcom.

  OdpowiedzUsuń
 37. Sam znam wszystkie jego podstawy bardzo dokładnie. Niestety zauważam jasno, na podstawie tego co wiem, a tego co wie mój syn na studiach, że ogranicza się młodych ludzi.

  Nie jestem za przesadną nauką historii w szkole, ale brak elementarnej wiedzy z tego zakresu to już przesada.

  OdpowiedzUsuń
 38. I tak jeszcze sobie trochę poczekamy aż PANOM ROPY zabraknie towaru do handlu ... wszyscy wiedzą i nikt tego nie może przeskoczyć . Absurd absurdów !!!

  OdpowiedzUsuń
 39. Nikola był geniuszem. Jego pomysły były zbyt madre na wredne amerykańskie główki

  OdpowiedzUsuń
 40. u nas w Bydgoszczy żyje takich wielu geniuszy i co ?

  OdpowiedzUsuń
 41. Super postać, uwielbiam biografie takich Wielkich Osób:)

  OdpowiedzUsuń
 42. Ciekawy blog, można się dużo dowiedzieć ciekawostek. Teraz technologia idzie z roku na rok w tempie ekspresowym. Pomyśleć, że jeszcze 15 lat temu to mało kto miał telefon komórkowy, a teraz?

  OdpowiedzUsuń
 43. Oglądam Wielkich marzycieli i zastanawiam się skąd mieli taką mądrość, kreatywność. A poza tym jak dojść do takiej wiedzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli ktoś na prawdę chce to da się dojść do takiej wiedzy. Wymaga to czasu i sprytu. Wiele myślenia i powiązania tematów.

   Usuń
 44. Einstein rezonansowo przejmował od matki jej chcenia i poczuł się bezradny w życiu, a jest to typowy przypadek aktualizowania się autyzmu po autystycznych rodzicach. Skoro kochał Milewę i twierdził, że nie chciał małżeństwa, to w ten sposób wpisał się w takie, jakże częste, przypadki nieudanych małżeństw autyków, bądź autyka. A że Milewa była autyczką i obie strony żyły swoim życiem, gdyż najlepiej im z sobą, to małżeństwo szybko się rozpadło i zostało rozwiązane. Albert swą nieskalaną dziecięcą pasją do zmiany (ruchu) chciał przeznaczyć na rzecz zbudowania rodziny. Milewa okazała się dziecinna na sposób inny, tzn. blokowania rozwoju rodziny i Einstein nie mógł, jako młody małżonek, tej lekkości zrozumieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ludzie zeby to ogarnac potrzeba checi i czasu
   jedni potrzebuja 1 2 dni inni 2 3 miesiace a inni nie ogarna tego wogole

   Usuń
  2. Ludzie zeby to ogarnac potrzeba checi i czasu
   jedni potrzebuja 1 2 dni inni 2 3 miesiace a inni nie ogarna tego wogole

   Usuń
 45. prawda jest znana tylko tym którzy potrafia ja dostrzec 3321

  OdpowiedzUsuń
 46. Największy wynalazca wszechczasów...

  OdpowiedzUsuń

 47. Wynalazkiem jest metoda nowa, nie znana na świecie, wywołania ruchu obrotowego wirnika w silniku elektrycznym. Przez podanie na wyjścia, cewek z silnika prądu zmiennego impulsów napięcia stałego . Impuls prądu stałego, wytwarza pole magnetyczne w silnikowej cewce. Wartość pola magnetycznego zaczyna się od zera do najwyższej wartości i spada do zera czyli jest to pewien okres częstotliwości. Impuls prądu nie może wzbudzić pola magnetycznego bez początku i końca. Wzbudza się prąd o całej sinusoidzie, Jest to prąd zaniku pola magnetycznego. To zjawisko wymusza pracę silnika elektrycznego. Wykorzystuje się sprzężenie zwrotne silnika elektrycznego
  Wykonanie
  Do doświadczenia, użyjemy napięcia stałego od 6V do 24V potrzebny będzie silnik taki co ma możliwość podłączenia trójkąt i gwiazda czyli może pracować 230V w gwiazdę i 400V w trójkąt. Ma 6 wyjść. Proponuję połączyć w gwiazdę, czyli mostkować trzy wyjścia cewek. Przyłożyć jeden biegun napięcia obojętnie który do mostkowanych wyjść cewek silnika. Drugim biegunem spokojnym ruchem ręki przesunąć po śrubach połączeń nie mostkowanych tak aby uchwycić częstotliwość. Powinno się zaobserwować obrót wirnika. Czyli stałym prądem impulsu można wymusić obroty wirnika. Obroty będą zależne od napięcia i częstotliwości podawania impulsów prądu stałego. A natężenia indukuje się poprzez sprzężenie zwrotne jakie występuje między wirnikiem a stojanem. Kierunek obrotów zależy od kolejności podania napięć na cewki 1,2,3 będzie obracał w jedną stronę a podając 3,2,1 w przeciwną. Zmieniając polaryzację plus i minus nie zmieni się kierunek obrotów.
  Opisał: Jan Sawicki

  OdpowiedzUsuń
 48. .Wyjaśnienie zasady działania
  Stojan w silniku elektrycznym to zespół trzech cewek rozmieszczone co 120 stopni a wirnik to cewki dwie rozmieszczone co 180 stopni. . W jednym obrocie wirnika w silniku elektrycznym impuls prądu podawany jest po kolei do każdej cewki. Jedna cewka pracuje a dwie są w spoczynku. I tak pierwsza jest zasilana wytwarza magnes i indukuje w stojanie magnes. Przechodzi w stan spoczynku zaczyna pracować druga wykonuje tą samą czynność co pierwsza. Przechodzi w spoczynek a podejmuje cykl pracy trzecia. Jest to rotacja częstotliwości. Silnik elektryczny prądu zmiennego tak zaprojektował wynalazca że jest generatorem mechanicznym wielozakresowym częstotliwości. Pracuje na indukcji częstotliwości wytwarza prąd o określonej częstotliwości, zależny od obrotów wirnika. Jak każdy generator może pracować w sprzężeniu zwrotnym i takie jest wmontowane w silniku elektrycznym. Sprzężeniem zwrotnym jest oddziaływanie wirnika na stojan i odwrotnie. Przez to sprzężenie zwrotne jest możliwa generacja większego prądu niż dostarczony impuls prądu stałego. To zjawisko fizyczne wymusza pracę silnika przy bardzo małym poborze prądu wzbudzenia.
  Takie zjawiska wykorzystał wynalazca Tesla w swoim samochodzie jakim jeździł po Ameryce w latach trzydziestych

  OdpowiedzUsuń
 49. Poszukuję konstruktora i wykonawcę układu elektronicznego sterującego pracą silnika trzy fazowego. Silnik prądu zmiennego trzy fazowy, będzie zasilany impulsami prądu stałego
  Zamierzam zamontować silnik prądu zmiennego trzy fazowy o mocy 30 kw. do ciągnika rolniczego Ursus C 330Do mojego wynalazku zasilania silnika prądu zmiennego, impulsami prądu stałego potrzebuję. Układ sterowania pracą silnika trzy fazowego. Oparty na tranzystorach.( Mam zrobione na stykach mechanicznie styki się szybko zużywają ) Generator częstotliwości albo generator impulsu prądu stałego. Działać ma w ten sposób. Impuls prądu stałego ma być podany na wyjście każdej cewki silnika trzy fazowego, przesunięty o 120 stopni. Impuls powinien być podany na wyjście cewki z silnika pierwszej następnie druga, trzecia. I tak w rotacji. Przeciwne końce cewek połączone w gwiazdę. Do tego połączenia w gwiazdę będzie połączony jeden biegun prądu stałego. Obojętnie który, przeciwny biegun będzie pulsował do każdego wyjścia cewek. Napięcie impulsu regulowane od 10V do 75V. Natężenie regulowane 0d 10A do 50A. Napięcie i natężenie regulowane płynie. Zasilanie generatora od 12V prądu stałego do 50V z akumulatora. Generator powinien podawać impulsy z częstotliwością od 50 impulsów na minutę do 70 impulsów na sekundę. Kierunek obrotów zależy od kolejności podania napięć na cewki 1,2,3 będzie obracał w jedną stronę a podając 3,2,1 w przeciwną
  Chętnych wykonania generatora impulsów proszę o kontakt pod adres pgkr1@op.pl

  OdpowiedzUsuń
 50. Acha, czyli tak to wygląda. Spodziewałem się czegoś innego, a tu takie pozytywne zaskoczenie.

  OdpowiedzUsuń
 51. Bardzo ciekawy artykuł :)

  Pozdrawiamy z Albar!

  OdpowiedzUsuń
 52. Tesla. Postać niewątpliwie intrygująca. Niewątpliwy geniusz. Ale niestety dla tego dzisiejszego wspaniałego wizerunku genialnej osobowości, trzeba powiedzieć też, że owiany mitami. Jedno jest pewne: Tesla źle dobierał sobie prawników :)

  OdpowiedzUsuń
 53. Bardzo ciekawa sprawa, no i taka dla mnie ciekawostka :)

  OdpowiedzUsuń
 54. Szkoda, że tacy świetni ludzie zostają docenieni dopiero po śmierci.

  OdpowiedzUsuń
 55. Free energii POCUS silnik magnetyczny. Www.pocus.eu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o free energii to się tylko pisze. To tak jak z kryzysem - wszyscy o nim mówią, ale nikt go nie widział. pokus.eu nie działa.

   Usuń
 56. kocham TEslę!!!!!!!
  jest moim idolem !!
  cała reszta ludzi z zamkniętymi umysłami niech się pocałuje w dupę jeśli potrafią!!!!

  OdpowiedzUsuń
 57. Dobrze, że trafiłam na ten wpis, bardzo mnie zainteresowała ta osoba :)

  OdpowiedzUsuń